Serbowie i Chorwaci nie zamierzają iść w ślady kilku reprezentacji, których kapitanowi podczas mistrzostw świata w Katarze będą nosili kolorowe opaski kapitańskie na znak wsparcia dla osób nieheteroseksualnych. Chorwaci wymyślili więc, co zrobią podczas mundialu.
Chorwacki Związek Piłki Nożnej podjął taką samą decyzję jak jego serbski odpowiednik. Postanowił, że kapitan nie będzie nosił opaski w kolorach tęczy na meczach podczas mundialu w Katarze. Jeśli jednak FIFA zatwierdzi możliwość noszenia opasek w niestandardowe wzory, to Chorwaci złożą wniosek o zgodę, by Luka Modrić miał na ramieniu opaskę w barwach chorwackiej flagi.
— Jeśli to możliwe, kapitan Chorwacji będzie nosił opaskę, która najlepiej symbolizuje wartości reprezentowane przez naszą drużynę narodową, jaką jest chorwacka flaga. Dla nas jest ona symbolem patriotyzmu, dumy, pasji, miłości do ojczyzny i rodziny, a wierzymy, że symbolizuje znacznie większą wartość niż jakakolwiek kampania – ogłosił HNS (chorwacka federacja).
W Katarze zabrania się podkreślania jakichkolwiek symboli społeczności LGBT, w Holandii ruszyła kampania “One Love”. Następnie pojawiła się propozycja, aby kapitanowie krajowych reprezentacji na mistrzostwach świata nosili opaski w kolorach tęczy, z 13 europejskich drużyn, które wystąpią w Katarze, pomysł ten poparły Francja, Niemcy, Szwajcaria, Anglia, Walia, Belgia i Dania.
Obok Serbów i Chorwatów z takiej możliwości zrezygnowali też Portugalczycy i Duńczycy, a kapitan Polaków będzie miał opaskę w barwach flagi Ukrainy.
Po zakończeniu meczu pomiędzy Norwegią a Serbią zawodnicy skandynawskiej reprezentacji dużo mówili o pozapiłkarskich sprawach, gdy krytykowali Serbski Związek Piłki Nożnej za brak dołączenia do inicjatywy wspierającej osoby nieheteroseksualne. Kapitan zespołu, Dusan Tadić nie założył kolorowej opaski na ramię.
Na ten temat jako pierwszy zabrał głos kapitan Norwegów Martin Odegaard, który uważa, że jego wybór stanowił przykład innych.
— Myślę, że to szczególna rzecz, ale cieszę się, że jesteśmy zaangażowani w projekt. Cieszę się, że robimy to z innymi krajami i wysyłamy wiadomość – powiedział Odegard.